Sekiz projeye oy birliğiyle 700 milyon TL

Sekiz projeye oy birliğiyle 700 milyon TLAnkara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında ekim ayı birincil oturumun önceki gün gerçekleştiren ABB Meclisi, Büyükşehir’e 700 milyon TL’lik borca girme yetkisi verilmesini oy birliğiyle kabul etti. Konuyla ilgili laf bölge ve daha önce 1 milyar 70 milyon TL’lik kredi talebine tasdik verdiklerini hatırlatan AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse, özet olarak şunları söyledi:

Sekiz projeye oy birliğiyle 700 milyon TL

‘ALLAH SİZE MUHTAÇ ETMESİN’İ GERİ ALIN

“700 milyon lira pandemi döneminde gündeme gelmişti. İlk etapta ‘100 milyon lira verelim’ diye düşünmüştük. Karar aşamasında oylamayla ilgili bir can sıkıntısı yaşandı, kullanılamadı. Orada antipatik bir olay da oldu. Sayın Başkan, MHP Grup Başkanvekili’ne fiilen Meclis’e hitaben, ‘Allah size fakir etmesin’ dedi. Milli irade, bizlere muhalefet görevi verdi. Bu iradeye hürmet duyulmasını, bunun bir muhtaçlık ilişkisi olmadığını tarif etmek isterim. Başkanın, MHP Grubu ilk kez almak üzere, bizi de içine alarak bu konudaki ithamını geri almasını ve özür dilemesini istek ediyorum.” ABB, ASKİ ve EGO’nun 25 yıllık dış ve iç borçlarının toplamının 8.8 milyar TL olduğuna uyarı çeken Köse, dıştan olan borcun toplamının 3 milyar 260 milyon lira olduğunu söyledi. Köse, “25 yılda 3 milyar 260 milyon. Biz 1.5 senede 1 milyar 70 milyon lira kredi kullanılmasına imkân sağladık. Mevcut rakamın üçte biri civarında. 700 milyon lirayı da ek edince 1 miyar 770 milyon lira kredi kullanılması konusunda biz, Meclis olarak onay vermiş oluyoruz. Biz her zaman Ankaralıların menfaatine olan konularla ilgili her zaman yanlarında olduk, olmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Sekiz projeye oy birliğiyle 700 milyon TL

BU ŞEKİLDE MECLİS’TE BİRLİK SAĞLANMAZ

Cumhur İttifakı’nın çağrısıyla haziran ayında yapılan doğaüstü Meclis toplantısını hatırlatan MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan da, “Sayın Başkan orada sosyal medyaya başlık maksatlı ‘Allah size muhtaç etmesin’ diye şanssız bir açıklamada bulundu. Siz terazinizde bu Meclis’i, siyasi partileri böyle ötekeleştiren, dışlayan agresif tavırlarınızla ‘Mansur Yavaş ve ötekileri’ diye bir kavram yaratırsanız, biz burada bu birliği sağlayamayız. Bunları yapmanızın ne Ankara’ya ne Ankaralıya faydası var. Bunları niye yapıyorsunuz bilmiyorum ama şairin biri, ‘Kendi sözlerinin gölgesine hayran, hiçbir şey reel yok alkışlar yalan’ diyor. Bunları sadece beğeni almak için yapıyorsak Ankara’ya eyvah ediyoruz” eleştirisi yaptı. Yavaş’ın Twitter’dan kendisini engellediği bilgisini de paylaşan Ilıkan, Yavaş’ın ilçe belediye başkanlarına daha önce söylediği ‘beni arayın’ sözünü de hatırlatarak, bürokratların da ‘Başkanı arayın’ tutumu nedeniyle Gölbaşı’nın bir takım mahallelerine doğalgaz ve internet altyapısının götürülemediğine de dikkat çekti. Ilıkan, “Sayın Başkan, yapılan işlerde ‘engellemelere karşın’ diye bir cümleniz var. Bu Meclis’te kim neyi engellemiş? Bir şeyi engelledik. Açık Açık açıklama ediyorum Sayın Mansur Yavaş, siz Ankaralıya fiyatı yüksek su satış istediniz. Biz de buna açık açık engel olduk. Satmak yetkileriyle ilgili oy birliğiyle yetkiler verdik. Bugüne dek alınan yetkilerinden hiçbiri kullanılmamış. İnsanların sırtına faiz yükü yüklemektense bu yetkilerinizi kullansaydınız. Tablolarınızda belediyenizin kasasında 539 milyon TL paranız görünüyor. Geçtiğimiz yılla bu sene baktığımızda genel bütçeden gelen 472 milyon TL büyüme var. Durumunuz iyi. yine de vatandaşa hizmetin ulaştırılması namına MHP olarak laf konusu krediyi destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sekiz projeye oy birliğiyle 700 milyon TL

PROJELERİM İÇİN 1 KURUŞ İSTEMİYORUM

Kredi taleplerini eski dönemden kalan işler için istediğini, kendi projeleri için para kullanmayacağını söyleyen Başkan Mansur Yavaş ise muhalefetin eleştirilerine özetle şu yanıtları verdi: “Ben kendi yapacağım proje için 1 kuruş para istemiyorum sizden. ‘Biz 1 milyar 70 milyon lira size kredi verdik’ deniliyor. Nerede arkadaşlar, daha 1 kuruş kullanmadım. Benim istediğim kredilerin tamamı, acele yapılması gereken projeler için. Ne oldu, Polatlı için geç kredi verdiniz, 1 yıl kaybettik. Büyük ilçe belediyelerinin az kalsın tümü kredisini aldı. COVID-19 sürecindeyiz ve ne değin süreceği belli değil. Mağduriyetin esnafta ve vatandaşta ne ölçüde olacağı da emin yok. Dolayısıyla biz önlem alalım. Bize 700 milyon liralık krediyi verin, gereksinim olunca kullanacağım. İmkân olursa 1 kuruş göstermek istemiyorum. Parayı alıp manâsız projelere harcayıp ‘bizden sonrakiler ödesin’ demeyeceğim. Kimin parasını kime veriyorsunuz. Halkın parasını vereceksiniz, biz de halkın projelerinde kullanacağız. Allah kullandırtmasın, kullanırsak da hesabını siz sorun, sormayı da nasip etsin.

İHTİYAÇ SAHİBİNE 10 TON SU, 10 TL

Deniliyor fakat ‘kasada para var niçin istiyorsunuz.’ Kasada 500 milyon TL varsa bir de ayın 15’i var. Bir sürü ödenecek para var. ‘Belediyenin yetkilisi işi yapmadıysa beni arayın’ diyorum. İlla ama ‘her şeyde beni arayın’ diyen yok. Suya zam istemedik. Elimizi vicdanımıza koyalım 150 ton su kullananlar var. Meclis’e tekrar gelecek. Çevre Bakanlığı öneriyor, Ankara kuraklığa gidiyor. Sosyal takviye bölge 160 bin aile için 10 tona dek su alanlara 10 lirayı geçirmeyeceğiz. Müsaade edin 10-15 tondan pozitif kullananlar da bunun bedelini ödesin.” Sosyal yardım alan ailelere bedava internet için egzersiz yaptıklarını da ifade eden Yavaş, ayrıca pazar günü ilçe belediye başkanlarını ve grup başkanvekillerini ilçelere yapılacak projeleri görüşmek için ziyafet edeceğini söyledi. Yavaş, MHP’li Ilıkan’ı Twitter’dan engellemesiyle ilgili ise kendi tweet’ini alıntılayıp takipçilerini yanlış yönlendirdiğini savundu.

Sekiz projeye oy birliğiyle 700 milyon TL

AMACINA YERINDE KULLANILMAZSA HESABINI SORARSINIZ

CHP Grup Başkanvekili Yaşar Neslihanoğlu, “Tabii ama kredi kullanmamak, öz kaynakları göstermek iyi. Fakat yapılacak meslek çok, meslek yapacak bir belediye başkanı var. Bütün ilçe belediyeleri kredi kullandı. Oraların da öz kaynakları var niye kredi kullanılıyor, daha fazla iş ve hizmet gerçekleştirmek için. Kusur yapmayı beklemek yerine yön göstersek, yanlışsa düzeltilmesini sağlasak, eksiklik varsa bunun giderilmesi için teklif de bulunsak Ankara’mız kazanır. Birlikte doğruyu bulmuş oluruz. Ankaralılardan aldığımız vergilerle bu kredilerin borçlarını ödeyeceğiz, hizmette kulanacağız. Verilen kredinin amacına uygun kullanılmadığını görürseniz bunun hesabını sorarsınız. Bu size de kalmaz. Geçen seçimlerde olduğu gibi 31 Mart’ta bunun hesabını halk sorar” dedi.

Sekiz projeye oy birliğiyle 700 milyon TL

TEDBİR AMAÇLI ALINIYOR

İYİ Parti Grup Başkanvekili Adnan Beker de, “Bu kredi Ankara’ya yapılacak hizmetler için isteniyor. Şu lahza harcanmasa da tedbir amaçlı alınıyor. Bu hangi projede kullanılacaksa yanlış yapılıp savurganlık yapılırsa burada saatlerce bunu tartışalım. Ankaralının vebali var. Bir kuruşunun hesabını bu dünyada da öbür dünyada da vereceğiz” ifadelerini kullandı.

700 MİLYONLUK KREDİ BU PROJELERDE KULLANILACAK

250 milyon TL: Mamak şehirsel değişim projesindeki 13 bin 500 konutun yapımı.

150 milyon TL: pandemi sürecindeki yardımlar.

50 milyon TL: İlçelere elde etmek üzere 150 milyon TL asfalt işleri.

50 milyon TL: İstasyon Caddesi.

7 milyon TL: Havuz bakım ve yenileme işleri.

6 milyon TL: Süsleyici şehirsel inşa elemanları alımı.

47 milyon TL: Batıkent’te 400 dönüm üzerine yapılacak rekreasyon alanı.

40 milyon TL: Dikmen Vadisi 4. bacak rekreasyon çevre düzenlemesi.

Sekiz projeye oy birliğiyle 700 milyon TL

ÖLMEZ’LE YAVAŞ ARASINDA YÜKSEK TANSİYON

AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse, mahalle pazarlarında etkinlik gösteren esnafa ve bakkallardaki veresiye defterlerini kapatmak için yapılan peşin para yardımların miktarını, tutanakların olup olmadığını, tüm pazarcıların yararlanıp yaranmadığı gibi soruların olduğu bir önerge verdi. Mansur Yavaş ise, kimin nereye ne dek destek yaptığının kaydının olduğunu belirterek, “Bir arkadaşı görevlendirin, verileri size açalım istediğinize bakabilirsiniz” dedi. Yavaş, yazılı olarak da bilgilendireceklerini söyledi. Bu esnada AK Parti Meclis üyesi Ali İhsan Ölmez ile Mansur Yavaş aralarında sert tartışmalar yaşandı. Ölmez, Yavaş’ın yazılmış yanıt vereceğini belirtip, sözlü de cevap verip kendilerini suçlama etmesini eleştirdi. Ölmez’e söz vermediğini belirterek tepki gösteren Yavaş, “Ağzımı mı tıkayacaksınız? Benim nasıl yöneteceğime sen karışamazsın. Lütfen mikrofonu elinden bırak” dedi. Ölmez, “Bu üslup doğru değil. Ben konuşacağım lütfen siz kapatmayın. Kime ne kadar para verileceğine kim karar verdi. Niye burada parti gruplarıyla ortak yapmadınız. İstediğiniz soruya yanıt veriyorsunuz. Bu üslup dürüst yok reddediyorum, kınıyorum” sözleriyle Yavaş’a tepki gösterdi.

KARTLI SU SAYACI PROBLEMİ YILBAŞINA DEK ÇÖZÜLECEK

MHP Meclis Üyesi Mehmet Üçöz, ASKİ’nin kartlı sayaç abonelerinin yaşadığı sıkıntılarının çözümündeki gecikmelerle ilgili bir soru önergesi sundu. Sıkıntının firmadan kaynaklandığını belirten Başkan Mansur Yavaş, “Yıllardır benzer firmada. Geçenlerde bir ihale yapıldı, ihaledeki yaklaşık bedelin 10 milyon üstünde önerge verdi. Firmanın özellikle bu konuda zorluk çıkardığını duyurmak istiyorum. ASKİ direndi, tekelleşmenin önlemek için personel istihdam etti. Yılbaşına dek inşallah bu problemi çözeceğiz. Kendi yazılımımızı kendimiz yapacağız. Yaşanan aksaklıktan dolayı Ankara halkından da özür diliyorum” yanıtını verdi.

Sekiz projeye oy birliğiyle 700 milyon TL

ANKARA’NIN VERİLERİ ABD’YE Mİ VERİLECEK?

AK Parti Meclis Üyesi Sinan Burhan, ABB’nin 20 Temmuz tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Ticaret ve Kalkınma Ajansı’na ast SAS yazılım kuruluşu ile hat ve işletme optimizasyonunun yapılmasına ilişkin 2.5 milyon dolarlık bir hibe anlaşması yapıldığına dikkat çekerek, Ankara’nın verilerinin paylaşılmasının bir ulusal güvenlik sorunu olduğunu, anlaşmanın gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Mansur Yavaş ise şirket hakkında Dışişleri Bakanlığı’ndan yazılı olarak alınan data doğrultusunda olumsuz bir bulguya rastlanamadığı ve emniyet açısından da ilgili kurumlardan hem bilgi talep ettiklerini kaydetti.

Sekiz projeye oy birliğiyle 700 milyon TL

ABB Meclisi, Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşın yaptığı saldırıları karşılıklı bir bildiriyle kınadı. Bildiriyi Mansur Yavaş okudu.

By Admin

https://escortantalya.xyz bursa escort/ antalya escort/ antalya escort antalya escort